Három tanács a dohányzásról való leszokáshoz

Beküldte editor 2015. május 26-án 10:38-kor.

#1 Az elhatározás

Egy szenvedélyről való leszokás – legyen az valamilyen illegális kábítószer, vagy “csak” a cigaretta – elhatározás nélkül szinte esélytelen. De milyen is legyen az elhatározás? Mielőtt nekikezdünk szakítani a szenvedélyünkkel, érdemes egy pár dolgot átgondolni:

Tényleg le akarok-e szokni?

A szenvedélybetegség kialakulásának egyik fontos eleme, hogy maga a használt szer valamilyen pluszt ad nekünk. A dohányzásnál a nikotin kissé stimulálja az agyunkat, a kezdetben borzalmas íze ellenére kapunk egy kis eufóriát, ami nagyban hozzájárul, hogy továbbra is használjuk a szert. Azonban ennek eléréséhez idővel már nem elég egy-két slukk, kell az egész szál, a doboz, és mire ráébredünk, dohányosok lettünk. Sok dohányos imád dohányozni. Szeret játszani a kiáramló füsttel, megtanulnak karikák fújni, és mivel a társadalom, vagy a család nem nézi jó szemmel a szenvedélyt, ezért megpróbálja letenni. Le tudunk egy olyan dolgot tenni, amit szeretünk? Abba tudunk egy finom ételt hagyni egy-két falatnál? Mivel szenvedélybetegségről van szó, annak egészségügyi kockázatai ellenére is kényszeresen ragaszkodik az illető a szenvedélyéhez. Amíg a dohányos nem dönti el a stimulált fejében, hogy akkor most ő ezt a szert abbahagyja, addig bele se kezdjen a leszokásba, mert nem fog sikerrel járni. A sikertelen kísérletek viszont megerősítik a fogyasztót, hogy “úgysem tudom letenni”, “megpróbáltam már százszor”, “esélytelen”.

#2 Szokások

A dohányzás testi-lelki függőséget okoz. Mivel a nikotin kb. 48 óra alatt kiürül a szervezetünkből (persze függ az elszívott mennyiségtől, és attól, hogy mióta dohányzunk), így főleg a lelki függőséggel kell megbirkóznunk. Az ember a szokásai rabja. A “csak ezzel sikerül reggel wc-re mennem”, “hiányzik a reggeli kávé mellé” mondatok, jó kifogások, ha ez jut eszünkbe, ugorjunk vissza az #1 ponthoz bátran. A reggeli szokásokat azonban tudjuk alakítani egy pici változtatással. Pl.: hiányzik a reggeli kávé mellé? Keljünk 20 perccel később! Ne hagyjunk magunknak időt arra, hogy kényelmesen el tudjunk egy cigit is szívni. El is hagyhatjuk a kávét, ihatunk helyette zöld teát, vagy egy almát, amik sokkal jobban frissítenek, mint a kávé.

#3 Megerősítés

Gyűjtsünk dicséreteket!

Ha a megfelelő elhatározásunk megvan, és tényleg magunk miatt akarjuk letenni a cigarettát, elkezdhetünk megerősítést gyűjteni. Mondjuk el a környezetünknek, hogy számunkra problémát okoz a fogyasztás, ezért elhatároztuk, letesszük végleg a cigit. Írjuk ki facebookra/twitterre, hogy nem gyújtottam rá, már egy napja/egy hete/egy hónapja! Gyűjtsünk lájkokat, fürödjünk a gratulációkban! Tervezzük el, hogy annyi napig nem gyújtunk rá, ahányan kedvelték bejegyzésünk!

+1

Sok szakember tanácsolja a fokozatos leszokást, a valamilyen szintű nikotinpótlást (nikotintapasz, rágó, elektromos cigaretta stb.), azonban sokan az elhatározást követően már nem gyújtanak rá, egyáltalán nem visznek a szervezetbe nikotint. A problémára, azaz hogy kell-e nikotint bevinni a szervezetbe a leszokás alatt valójában nem létezik jó, vagy rossz válasz, saját, választott stratégiánk legyen egyik-másik módszer, azonban érdemes elgondolkodni egy kérdésen: Nikotinfüggőségünket nikotinnal gyógyítsuk?

Hozzászólások