Mindent a dohányzásról #4 – A leszokás

Beküldte editor 2012. december 13-án 10:00-kor.

A dohányosok többsége foglalkozik a leszokás gondolatával, legtöbbjük életében egyszer, vagy akár többször is, különböző hatásokra meg is próbálja letenni a cigarettát.

Az egyik legfontosabb külső hatás lehet a háziorvos. Ők vannak abban a különleges helyzetben, hogy találkoznak a legtöbb dohányossal, akiknek 80%-a évente legalább egyszer legalább felkeresi őket. Tapasztalatok szerint a dohányosok 5%-a abbahagyja a cigarettázást, ha az orvos tanácsolja, ad neki egy tájékoztató kiadványt, és jelzi, hogy később érdeklődni fog, hogy dohányzik-e.

 A dohányzás abbahagyása a legtöbb esetben nem „egyszeri” esemény, hanem hosszú, esetleg több évig tartó folyamat. Ennek minden szakaszában más-más módon kell segíteni a továbblépést.

Felébredés után mennyi idővel gyújt rá az első cigarettára?

10 percen belül – erős nikotinfüggőség

10-30 perc között – közepes nikotinfüggőség

30 percen túl – gyenge nikotinfüggőség

Gyakorlati tanácsok a cigaretta elhagyásában:

  • Tervezze meg a előre, hogy melyik lesz az első cigaretta mentes nap. Válasszon ki egy nyugodtabb napot, amikor nem éri sok stressz.
  • A fokozatos, szálankénti csökkentés csak ritkán vezet a teljes leszokáshoz, egyszerre hagyja el a cigarettát.
  • Kérje meg a családját, barátait, hogy egy ideig viseljék el, ha egy kicsit feszültebb, ingerlékenyebb.
  • Kerülje a „veszélyes helyzeteket”, cigarettázó barátokat, kávézást, szeszesital fogyasztását.
  • Gondolja végig egy napját, és azokat az élethelyzeteket, amikor rutinszerűen rá szokott gyújtani, és tervezze meg előre, hogy hogyan fogja elkerülni a rágyújtást. A reggeli kávé helyett inkább fogyasszon teát (amiben több koffein van, mint a kávéban), vagy gyümölcslevet. Az étkezések befejezése után azonnal álljon fel az asztaltól, és foglalja le magát valamivel (pl.: mosogatás).
  • A cigaretta elhagyásának napján tüntesse el a környezetéből az összes olyan dolgot, amely a dohányzásra emlékezteti (pl.: hamutartó), takarítsa ki a lakást, az autót.
  • Ha a partnere is dohányzik, hagyják egyszerre abba a dohányzást, hogy segíteni, támogatni tudják egymást.

 Pszichoterápia alkalmazása a leszokóknak

 A gyógyszeres támogatáson túl legalább ennyire fontos a lelki támogatás is. Pszichoterápiás foglalkozások segíthetnek a dohányzási szokások megváltoztatásában, a motivációk megértésében, egyéb szorongásoldó technikák megtanulásában, a járulékos lelki okok feltárásában és orvoslásában.

 A leszokás támogató folyamata:

Ask=kérdezzük;

Advise=tanácsoljuk;

Assess=erősítsük;

Assist=támogassuk;

Arrange follow up=kövessük (házi feladat jellegűen: „Írjuk le, jegyzeteljünk az elhangzottak közül, melyek azok a dolgok, amiket betartottunk: 2nap, 4 nap, 6 nap, 2 hét, 4 hét alatt, és melyeket nem tudtunk betartani)

Tanácsadás módja a leszokásra nem motivált dohányosoknál

A leszokásra motivált és a leszokásra nem motivált dohányosok eltérő kezelési megközelítést igényelnek. A minimál intervenció mellett a tanácsadás során a leszokásra nem motivált pácienseknél a páciensre orientált motivációs interjú módszereivel a leszokás motivációjának erősítésére van szükség.

A motivációs interjú alapelemei:

  • Az empátia kifejezése („tudjuk mindketten, hogy nehéz feladat előtt állunk, eredményeket szeretnénk elérni” stb.)
  • Az ellentmondásosság felismertetése (a páciens mondatában jelen vannak a következő kötőszavak: de, csak, pedig, hát)
  • A vita kerülése
  • Az ellenállás feldolgozása (nincs olyan akadály, ami engem legyőzhet)
  • Az önbizalom támogatása és erősítése (bízok saját magamba, és tudom azt, hogy képes vagyok rá)

 A motivációs interjú ugyanakkor csak előkészíti, motiválja a pácienst a leszokásra, nem helyettesíti a leszokás intenzív támogatását. A leszokásra nem motivált dohányosok esetében tehát első lépés a motiváció kialakítása, majd a motivált dohányosok esetében használt kezelési – támogatási eljárások alkalmazása.

A terápia gyakorlati alkalmazása

Elszánta magát a leszokásra? Nos, ha az elhatározás megszületett, már csak a következő lépéseket kell megtennie az egészséges élet felé.

Meg kell határoznia a leszokás pontos dátumát, és ehhez ragaszkodnia kell. Meg kell ismerkednie azokkal a lehetőségekkel, amelyek segítséget nyújthatnak a leszokásban. Környezetével tudatnia kell a szándékát, és kérje meg őket, hogy segítsenek, vagy legalább ne gátolják a végrehajtásban.

Mindig találjon magának elfoglaltságokat, amelyek hozzásegítik, hogy ne gondoljon a cigarettára. Szabaduljon meg hamutálcáitól, öngyújtóitól és a még fel nem bontott cigarettáitól!

Bőségesen fogyasszon folyadékot! Tartson keze ügyében egy pohár ásványvizet vagy gyümölcslevet, és szürcsölgesse folyamatosan!

Legyen egyre aktívabb! Sétáljon, ahelyett hogy kocsiba vagy buszra szállna, próbáljon lépcsőn járni a lift helyett. A mozgás ellazít, és sikerélményt nyújt.

Értékelje pozitívan az Önnel történteket. Minthogy kábítószerről van szó, a megvonás tünetei kellemetlenek lehetnek, de gondoljon arra, hogy a szervezete most gyógyul fel a dohányzás okozta ártalmakból. Ne izguljon! Az izgatottság, a rágyújtás ingere és az összpontosítás zavarai néhány hét alatt megszűnnek.

Változtasson a megszokott mindennapi életén! Mellőzze azt az üzletet, ahol általában beszerezte a napi cigarettáját. Esetleg el kell kerülnie kedvenc éttermét vagy a munkahelyi dohányzóhelyet, ahol eddigi sorstársai mérgezik magukat. Próbáljon valami újat, az eddigiektől teljesen különbözőt csinálni. Lepje meg magát!

Nincs kivétel! Nincs olyan rossz vagy jó hír, olyan élethelyzet, amely akár egy szál cigaretta elszívására okot adna. Ez újabb és újabb szál utáni vágyakozást váltana ki.

Ajándékozza meg magát! A cigarettán megspórolt pénzén vegyen magának valami apróságot vagy akár nagyobb dolgot: olyat, amit egyébként nem vett volna meg.

Figyeljen oda az étkezésre! Ne essen neki a zsíros ételeknek. Próbálja ki a friss gyümölcsöt és zöldséget, cukormentes rágógumit, esetleg édességet!

Számolja a napokat! Minden egyes, cigaretta nélkül eltöltött nap ajándék az Ön egészségének, családjának – és pénztárcájának.

Gyakori felmerülő kérdések: „Ha mégis, újra rágyújtunk” ???

  • Kerüljük egy ideig a társaságot, a kollégákat és azokat a helyzeteket, amikor elgyengülhetünk, s újra cigit kérünk!
  • Ne kávézzunk a szokott helyen, ne igyunk meg egy sört vagy pohár bort, ami után mindig jólesett a cigaretta!
  • Ha régen az íróasztalnál, a konyhában munkakezdéskor azonnal rágyújtottunk, most kerüljük a hasonló helyzeteket! Családtagjaink, ha még nem szabadok a nikotintól, ne gyújtsanak rá előttünk!
  • A mozdulatok is hiányoznak majd, foglaljuk el a kezünket, legyen a zsebünkben két gesztenye vagy dió vagy üveggolyó, azokkal játsszunk! A zsebünkben, ne mások előtt.
  • Ha ránk tör az elvonási-tünet idegesség, sportoljunk vagy igyekezzünk aludni!
  • Kérjünk meg mindenkit, ne kínáljon! Ha mégis, ne egyszer, kétszer mondjuk ki: már leszoktam, már leszoktam. Ha mégis ránk tör a viszketegség, hogy rá kell gyújtanunk, előbb nézzünk az óránkra, és várjunk öt percet! Legtöbbször ezalatt elmúlik az égető kívánság.

A dohányzásról való leszokás hipnózissal

„A leszokás a dohányzásról fejben dől el, de sajnos nekem nincs elég akaraterőm!”

Senki nem képes leszokni pusztán azért, mert kényszerítik. Mindenkinek saját magának kell meghoznia a döntést, csak ekkor járhat sikerrel. Akik a hipnózist választják, kevés akaraterő is elég hozzá, de az elhatározás itt is nagyon fontos.

A leszokás azért válik nehézzé, mert nem fordítunk elég figyelmet azokra az érzésekre, melyek a dohányzás kiváltó okai. A hipnózis elsősorban azokra az érzelmekre koncentrál, amelyek a függőséget okozzák.  A függőséget mindenki saját maga alakítja ki, amikor rászokik a cigarettára. Egy adott helyzetben a legelőnyösebb döntésnek a cigarettára való rágyújtás bizonyul, vagyis érzelmileg ez nyugtatja meg. Ha a későbbiekben e döntést megváltoztatja, ismét nyugtalanná, feszültté válik. A kezelés során először a hiányérzetre keresnek megoldást, és a feszültség is megszűnik. A hipnózis akkor jár teljes sikerrel, hogy leszámolunk a magunkban, tudat alatt elraktározott tévhitekkel (pl.: a dohányzás megnyugtat, ellazít, segít fókuszálni). A hipnózis során ezeket a gondolatokat át lehet alakítani, és helyettük újakat lehet létrehozni, így a kezelés végeztével képessé válunk arra, hogy a cigaretta nélkül lazítsunk és koncentráljunk.

A hipnózissal tehát felszámolják a függésben tartó érzelmeket és képessé teszik a dohányost arra, hogy korábbi szokása előnyös oldalait megtartsa, miközben megszabadul a káros, egészségre ártalmas hatásaitól.

Biorezonancia (magnetoterápia)

Ezzel a módszerrel minden eddiginél többen szoktak le a cigarettáról. A terápia lényege, hogy minden élőlény elektromágneses rezgéseket bocsát ki és fogad be, melyek az egészségi állapotra vonatkozó információkat is tartalmazza. a készülék ezeket a rezgéseket olvassa le. Az egészséges, de legyengült rezgéseket felerősíti, a kóros, diszharmonikus rezgéseket pedig kioltja, majd ezeket a korrigált rezgéseket visszajuttatják a szervezetbe. A kezelés során nem juttatnak nikotint, vagy egyéb szert a szervezetbe annak érdekében, hogy leszokjon a cigarettáról. A kezelés fájdalommentes és minden mellékhatás nélkül szünteti meg azokat a dohányzás okozta információkat, amelyek a cigaretta utáni vágy kialakulásáért felelősek. A nikotinéhség, és a rágyújtás utáni késztetés a kezelést követő néhány órán belül megszűnik. A biorezonancia eredményessége nem függ a dohányzással töltött évek számától, a kezelés 30 percig tart.

Dohányzásról való leszokás fülakupunktúrával

Az akupunktúra alkalmazásakor már nagyon rövid idő alatt csökkennek az elvonási tünetek: a fejfájás, a nikotinéhség. Az erős dohányosok is képesek 2-3 hét alatt leszokni. Nincsenek mellékhatásai mint a gyógyszereknek, vagy a nikotinpótló egyéb készítményeknek. Helyreállítja a dohányzás során bekövetkezett anyagcserezavart, meggyorsítja a felhalmozott mérgek kiürülését a szervezetből. Egy kezelés időtartama 30-40 perc, de léteznek tartós akupunktúrás tűk is, amelyek 3-4 napig biztosítják a fül megfelelő pontjain az ingerlést.

Farmakoterápia alkalmazása a cigaretta elhagyásában

A nikotinmegvonási tünetek kiküszöbölése, vagy mérséklése jelentősen megkönnyíti a dohányzás abbahagyását. Erre a célra nikotinpótló készítményeket lehet alkalmazni (pl.: nikotinos tapasz, vagy nikotinos rágógumi). Ezek alkalmazásának időtartama három hónap, amikor is a nikotin bevitelét a szervezetbe fokozatosan csökkenteni kell.

Nikotinos tapasz

A NiQuitin egy apró nikotint tartalmazó tapasz, amely egyenletesen juttatja be a szervezetbe a bőrön át a nikotint, így könnyebb lesz leküzdeni a rágyújtási ingert, így megkétszerezheti a leszokás esélyét. Sok dohányos reggelente nikotinhiánnyal ébred, mivel a nikotin éjjel kiürül a szervezetből, és ez okozza a rágyújtási késztetést. A tapaszok alkalmazása segítenek ennek csökkentésében. A tapasz vény nélkül kapható a gyógyszertárakban, de érdemes konzultálni a háziorvossal. A NiQuitin tapasz egy speciális membránon keresztül szabályozottan adagolja a nikotint a szervezetbe. A nikotintapasz alkalmazásának kezdetekkor rögtön fel kell hagyni a dohányzással, és más nikotinhelyettesítő termékek szedésével! A tapasz használata 3 fázisra épül: az elsőben a legerősebb tapaszt kell alkalmazni, és 10 hét alatt fokozatosan csökkenteni a nikotin mennyiségét, így jutva el a harmadik szakaszba. Ha a lépésenként haladunk, nagyobb lesz az esély a leszokásra.

Nikotinos rágógumi

A nikotinos rágógumi különböző ízesítéssel kaphatók, mivel e nélkül furcsa ízük van. A rágót akkor kell elkezdeni rágni, ha azt érezzük, hogy rá szeretnénk gyújtani. Nagyon lassan kell rágni, 2-3 rágás után félre kell tenni a „pofazacskóba” 3-4 percre, majd ismét kezdhetjük elölről. A folyamat 35-40 percig tart, és 2 mg nikotint juttat a szervezetbe. A folyamatos rágás esetén kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, csípi a nyelvet, a nyálkahártyát, kaparja a torkot, és hányingert is okoz. Ha ilyen előfordul azonnal abba kell hagyni a rágást kb. 10 percre. Átlagosan napi 6-8 rágót használ el egy leszokni vágyót, javaslat, hogy napi 10-nél többet ne használjunk. Hat hét után tudatosan csökkenteni lehet a rágók mennyiségét, és három hónap után el lehet hagyni.

Elektromos cigaretta

A cigaretta egy akkumulátor által üzemeltetett nikotin tartalmú inhaláló, ami a füst változatlan élvezetét, és ízét kínálja a nélkül, hogy káros anyagot termelne. Az e-cigi úgy néz ki, mint egy hagyományos cigaretta, de nem okoz légszennyezést, és passzív dohányzást sem. Használata szagtalan, és hamu sem keletkezik.

Az elektromos cigi tölthető akkumulátorral rendelkezik, nem ég, hanem vízpárát bocsát ki, ami nagyon hasonlít az igazi cigaretta füstjére, de ebben nincsenek káros anyagok. Mostanára már nagyon elterjedt, mivel kevesebbet kell rákölteni, mint hasonló mennyiségű cigarettára, és mégis megmarad a dohányzás élménye, viszont jóval kevesebb káros anyag kerül a szervezetbe, és a környezetet sem károsítja.

Hozzászólások